News

Background Information:
A recent King5 News story about school ventilation systems has caused some confusion, so we would like to provide you with more comprehensive information regarding our district’s ventilations systems.

Events

Twitter

    Eighteen LWSD students on their way to National History Day competition after virtual state event


    National History Day logo

    Lake Washington School District (LWSD) students performed very well at this year’s Washington State National History Day (NHD) event. Eighteen LWSD students in six categories won at the competition held virtually in early May. You can view the full virtual awards ceremony on YouTube.

    This year’s NHD theme is “Debate & Diplomacy in History: Successes, Failures, Consequences.” Students who finish in first and second place in each category go on to the National contest. Eighteen LWSD students earned their way to the National event which will be held virtually from Sunday, June 13 through Saturday, June 19. In addition, 15 LWSD students were special award winners during the competition.

    Special Recognition went to Jill Berge who was recognized as Washington History Day Teacher of the Year – Senior Division from Lake Washington High School

    Evergreen Middle School was also awarded the title of Washington History Day Outstanding School – Junior Division.

    Here is a list of the top two finishers from LWSD with their competition level (middle school is junior, high school is senior), the name of the category, the place they finished, the students’ names, title of their work and school. First and second place finishers qualify for the national competition:

    Junior

    Group Exhibit

    1st

    Nilla Mugundan, Sneha Sharma, April Shi, Sophia Huang

    Miranda Rights: Miscommunication and its Unintended Impacts

    Evergreen Middle School

    Junior

    Group Exhibit

    2nd

    Pavitra Dave, Anusha Begur

    Communicating Independence: Understanding How Flappers Redefined Feminism

    Evergreen Middle School

    Junior

    Individual Website

    1st

    Jasmine Zhen

    Newspapers During the 1918 Flu: Censorship and Misinformation Amidst a Global Pandemic

    International Community School

    Junior

    Group Website

    1st

    Ananya Bezbaruah, Diya Modi, Ramya Suresh

    Rose Schneiderman:  The Red-Haired Labor Union Leader

    Timberline Middle School

    Junior

    Group Website

    2nd

    Rishabh Oswal, Maxwell Shi, Noel Prince Muthuplakal

    FDR’s Fireside Chats

    Timberline Middle School

    Junior

    Paper

    2nd

    Nikita Sharma

    The Woman’s Medical College of Pennsylvania: Communication’s Role in Forming an Institution Designed to Further Equality in America

    Kamiakin Middle School

    Senior

    Individual Documentary

    1st

    Anat Dubinsky

    Golden Reflections

    Cambridge Program

    Senior

    Group Documentary

    2nd

    Stella Plavsic, Sophia Kim

    Picture Perfect America: The Impact of Posters Communicating the Standard of Patriotism

    International Community School

    Many Lake Washington Projects also received special awards

    Special Award

    Student Name

    Project Title

    School

    Teacher

    Frances Anderson Backus Award (Women’s History)

    Vaishnavi Annamraju and Alexis Sevigny

    “Refrigerator Ladies”: The Miscommunicated Story of the ENIAC 6

    Evergreen Middle School

    Nicole Kesler

    Dr. Carol Coe Award (Women’s History)

    Ananya Bezbaruah, Diya Modi, and Ramya Suresh

    Rose Schneiderman: The Red-Haired Labor Union Leader

    Timberline Middle School

    Casey Whitlatch

    Chinese or Chinese American History Award 2

    Shriya Thakur

    1989 Tiananmen Square Massacre: Eradicated from China and Erased from History

    Kamiakin Middle School

    Marcy Martin

    Laura B. Gowen Award (Outstanding Junior Division Entry)

    Arisha Gupta, Saranya Pammi, and Vaishnavi Pavuluri

    From Intelligence to Independence: Behind the Scenes of the American Fight for Freedom

    International Community School

    Alexandra Fraleigh

    William James Bain Jr. Memorial Award (Outstanding Junior Division Entry)

    Angela Dong, Manya Pradeep Narayan

    Communication, Education, and Indoctrination: The Nazi Germany Education System

    Evergreen Middle School

    Nicole Kesler

    National Maritime Historical Society Award – Senior Division First Place

    Marissa Gantar and Dominic Newman

    Miscommunication in the Cuban Missile Crisis

    Lake Washington Hight School

    Maik Hollinger

    Senator Mark Mullet Award (Outstanding Senior Division Entry)

    Riya Kalra and Helena Zheng

    The Pentagon Papers: Communicating Harsh Truths at What Cost?

    Eastlake High School

    Timothy Rodgers