News

VEX Robotics logo

Fifty teams from across the state traveled to Lake Washington High School for this year’s Washington State VEX Robotics Competition (VRC) Championship on March 13. Twelve spots were open to teams who wanted to move onto the next big competition. Out of those 12 spots, six teams with LWSD students secured their position at the 2022 VEX Robotics World Championship in Dallas, Texas, May 5-7, 2022.

Events

Twitter

    Several LWSD students excel in future health professionals competition


    HOSA Future Health Professionals logo

    Lake Washington School District students are ready to make a big splash in the health sciences industry. Eighteen individuals or teams finished in first place and many more placed in the top three at the 2022 HOSA Future Health Professionals State Leadership Conference held virtually March 7-11. 

    Students compete in more than 50 different categories. They attend workshops when they are not competing throughout the event. The conference focuses on providing opportunities for knowledge, skill and leadership development in health sciences. 

    The national conference will be held in Nashville, Tenn. June 22-25. Those who place in the top three at the state event are eligible to compete at nationals. 

    Here is a list of the competitors from Eastlake High School (EHS), International Community School (ICS), Juanita High School (JHS), Lake Washington High School (LWHS), Redmond High School (RHS), Tesla STEM High School (STEM), and WANIC who finished in the top three along with their category and placement:

    Behavioral Health

    • Third Place - EHS, Sebastian Predescu

    Dental Terminology

    • First Place - EHS, Suhani Nog

    Health Informatics

    • Second Place - EHS, Rishee Venkatesh
    • Third Place - JHS, Grace Wang

    Medical Math

    • First Place - LWHS, Helena Kaikkonen

    Medical Reading

    • Third Place - EHS, Navya Gupta

    Medical Spelling

    • First Place - EHS, Siddhanth Chari
    • Third Place - EHS, Rohan Vokkarne

    Medical Terminology

    • First Place - ICS, Kunal Duggal
    • Third Place - RHS, Rithvikhaa Sathish

    Pathophysiology

    • Second Place - RHS, Ana Letca
    • Third Place - EHS, Rohan Vokkarne

    Clinical Specialty

    • Third Place - ICS, Kunal Duggal 

    Dental Science

    • First Place - EHS, Suhani Nog

    Medical Assisting

    • First Place - STEM, Thanushree Karunagaran
    • Second Place - ICS, Shivani Jayaprakasam

    Pharmacy Science

    • Third Place - JHS, Grace Wang

    Sports Medicine

    • First Place - LWHS, Danelle Hall

    Veterinary Science

    • Third Place - EHS, Sofia Iacono        

    CERT Skills

    • Second Place – WANIC, Dominic Holibaugh
    • Second Place – WANIC, Annaliese Mitchell

    Emergency Medical Technician

    • First Place – WANIC, Jaden Drumm
    • First Place – WANIC, Ayush Bansal

    Epidemiology

    • First Place - EHS, Pranavi Rohit
    • Second Place - EHS, Sheshank Shankar

    MRC Partnership

    • First Place - RHS, Monica Ballas
    • First Place - RHS, Harini Baskar

    Public Health

    • Second Place - WANIC, Ana Ferreira
    • Second Place - WANIC, Annika Knopf
    • Third Place - RHS, Vaishnavi Vuttravadium
    • Third Place - RHS, Anika Chitnis
    • Third Place - RHS, Rithvikhaa Sathish
    • Third Place - RHS, Dhreeti Taneja

    Health Career Photography

    • Second Place - JHS, Ria Mohan

    Healthy Lifestyle

    • First Place - WANIC, Shruthika Srinivasan

    Prepared Speaking

    • First Place - RHS, Aarya Bhoite

    Researched Persuasive Writing and Speaking

    • First Place - ICS, Santoshi Pisupati
    • Second Place - STEM, Priyanka Kudallur
    • Third Place - EHS, Sophia Lisboa

    Research Poster

    • First Place - STEM, Sophia Rodriguez
    • Second Place - EHS, Pranavi Rohit

    Biomedical Debate

    • Second Place - STEM, Priyanka Kudallur
    • Second Place - STEM, Ajeet Venkatesh
    • Second Place - STEM, Ryan Chung
    • Second Place - STEM, Megha Ramachandran

    Community Awareness    

    • First Place - JHS, Ria Mohan
    • First Place - JHS, Pragnya Gudipati

    Creative Problem Solving

    • Second Place - LWHS, Mahee Nemani
    • Second Place - LWHS, Grace Ross
    • Second Place - LWHS, Jolie Barga
    • Third Place - RHS, Leanne Heier
    • Third Place - RHS, Ella Shi
    • Third Place - RHS, Jeslyn Haq
    • Third Place - RHS, Natasha Sukhadia

    Forensic Science

    • Second Place - EHS, Anjana Begur
    • Second Place - EHS, Nathan Yap

    Health Career Display

    • First Place - RHS, Sophia Conner
    • First Place - RHS, Katie Xiao
    • Third Place - STEM, Tejas Pakalapati
    • Third Place - STEM, Talah Albadawi

    Medical Innovation

    • First Place - STEM, Farzad Hasan
    • First Place - STEM, Milana Veera
    • First Place - STEM, Sruthika Saravanakumar
    • Second Place - STEM, Shivani Sama
    • Second Place - STEM, Sanjana Desai
    • Second Place - STEM, Prisha Agarwal
    • Third Place - EHS, Sophia Lisboa
    • Third Place - EHS, Charlotte Gruian
    • Third Place - EHS, Maahum Jahangir

    Public Service Announcement

    • First Place - EHS, Navya Gupta
    • First Place - EHS, Chandana Pilla
    • First Place - EHS, Shriya Bapat
    • First Place - EHS, Chinmayee Deshpande
    • Second Place - STEM, Ateeq Ahmedramlan
    • Second Place - STEM, Vijaya Sripada
    • Second Place - STEM, Gauri Raman

    Barbara James Service Award

    • First Place - JHS, Ria Mohan
    • Second Place - RHS, Akshita Kikkuru
    • Third Place - RHS, Harini Baskar
    • Third Place - LWHS, Jolie Barga
    • Third Place - RHS, Maria Borges